• دستگاه فیدرمیکسر

فیدرمیکسر خوب چه ویژگی هایی دارد؟
فیدر میکسر یک دستگاه پرکاربرد در صنعت دامداری است.
دامداران برای مخلوط کردن جیره و خوراک دام  خود از آن استفاده می کنند! این دستگاه به انواع مختلف ثابت و پرتابل تقسیم بندی می شود. اگر صاحب دامداری هستید و یا می خواهید، یک دامداری راه اندازی کنید، با ما همراه شویدتا اطلاعات خوبی در این زمینه بدست آورید ؛

فیدر میکسر ثابت :
یکی از رایج ترین و پرکاربردترین انواع این دستگاه، نوع ثابت آن است.
با توجه به شرایط بسیاری از دامداری ها استفاده از این دستگاه، بسیار به صرفه تر از نوع دیگر است! این دستگاه در واقع بستگی به شرایطی از جمله ابعاد سازه، تجهیزات دامداری و … توسط مهندسین و  کارشناسان انتخاب می شوند. این دستگاه، می توانند امکانات مختلفی داشته باشند از جمله:

بارکن هیدرولیک :
دستگاه فیدر میکسر ثابت استاندارد، دارای بارکن هیدرولیک است که این قابلیت را به آن می دهد تا فرآیند بارگیری جیره یا خوراک دام را آسانتر از همیشه انجام دهد.

سیستم توزین هوشمند :
 تقسیم بندی صحیح خوراک دام بر اساس معیارهای مختلفی که هر دامداری دارد، بسیار مهم است. دستگاه های استاندارد و ثابتی که در این حوزه تولید می شوند، دارای قابلیت سیستم توزین هوشمند هستند. این سیستم در واقع به شما کمک می کند برنامه ریزی٬ برای انواع جیره و خوراک دام انجام دهید.
همچنین فیدرمیکسری که دارای سیستم توزین هوشمند باشد به سنسورهای مختلف و متنوعی مجهز است که می تواند، میزان وزن جیره را نیز اندازه گیری کند و در صورتی که بیش از حد مجاز باشد، آن را بوسیله آلارم های (alarm) مخصوص گزارش کند.

سوال هایی که باید قبل از خرید فیدر میکسر از خود بپرسید؟
خرید هوشمندانه فیدر میکسر باعث افزایش کیفیت جیره دام شما و در نتیجه افزایش تولید شیر می شود..

به چه نوع فیدر میکسری نیاز دارید ؟ثابت یا متحرک؟
میکسرها در حقیقت به دو نوع کلی ثابت و متحرک تقسیم بندی می شوند. اگر می خواهید نوع ثابت این مخلوط کن  را بخرید، باید بدانید که آن ها را باید در یک انبار سقف دار نگهداری کنید و نمی توانید از آن بصورت متحرک یا پرتابل استفاده کنید.
معمولا خوراک های دامی که قصد مخلوط کردن آن ها را با هم دارید، بوسیله لوله های مخصوص از انبار به درون دستگاه ریخته می شود تا آن ها را با هم مخلوط کند و نتیجه ی آن را بیرون دهد.نوع دیگری از میکسرها که معمولا قیمت بالاتری نیز دارند، میکسرها و مخلوط کن های قابل حمل یا پرتابل هستند که در نوع خود به شدت کاربردی هستند.
میکسرهای متحرک را نمی توانید با چرخ جابجا کنید، بلکه برای جابجا کردن آن ها نیاز به یک تراکتور، کامیون یا وسیله ای سنگین دیگری دارید که قدرت موتور بالاتری داشته باشد و بتواند دستگاه را جابجا کند! از مزیت های اصلی این نوع مخلوط کن قابل‌حمل این است که دام در هر جایگاهی می تواند تغذیه کند.

چه نوع جیره ای می خواهید به دام خود بدهید؟ آیا علوفه ساق بلند هم جزو جیره دام شما است؟
استفاده از نوع خشک یا مرطوب جیره دارای شرایط متفاوتی هستند و باید دستگاه های متفاوتی برای مخلوط کردن آن ها نیز استفاده شود. اگر دستگاه شما مخصوص جیره مرطوب باشد و با آن جیره خشک را مخلوط کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که عملکرد دستگاه شما دچار مشکل شده است چرا که علوفه دور تیغه گیر کرده است.
در هر دستگاه می توان، میزان خاصی از یونجه یا علوفه خشک را به دستگاه اضافه کرد، پس بهتر است که در مورد آن کمی فکر کنید و بعد نوع فیدر میکسری که در نظر دارید را انتخاب کنید.جالب است بدانید، میکسرها و مخلوط کن هایی وجود دارند که قادر هستند، یونجه خشک ساقه بلند را حتی تا نسبت 20 درصد، تحمل کنند و هیچ مشکلی در عملکرد آن ها بوجود نیاید!
متاسفانه برخی از صاحبان دامداری ها بدون داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، فیدر میکسری را خریداری می کنند که تنها در صورتی می تواند، علوفه خشک را مخلوط کنند که قبل از ورود به دستگاه خرد شده باشند، در غیر این صورت دستگاه دچار مشکلات متعددی می شود و کارایی آن کاهش پیدا می کند.

ظرفیت فیدر میکسری که در نظر دارید، چه قدر است؟
دسته بندی انواع فیدر میکسرها معمولا بر اساس اندازه و ظرفیت آن ها در یک مدل خاص، انجام می شود و هر دامداری با توجه به تعداد دام شیرده و یا خشک خود، باید انتخاب کند که به چه ظرفیتی نیاز دارد. اندازه و ظرفیت فیدر میکسرها بر اساس حجم و متر مکعب انجام می شود و هیچ مشکلی در تقسیم بندی آن ها وجود نخواهد داشت

ظرفیت مفید استوانه :
یکی از اصطلاحاتی که در این زمینه به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید، واژه ظرفیت مفید استوانه است که باید معنای آن را بدانید. ظرفیت مفید استوانه در واقع میزان حجمی از دستگاه مخلوط کن است که هم سطح با لبه های مخزن قرار می گیرد.

ظرفیت مخلوط :
اصطلاح دیگری که در واقع مهم تر از ظرفیت مفید استوانه است، ظرفیت مخلوط دستگاه است که معمولا عددی است که نسبت 70 یا 80 درصدی با ظرفیت مفید استوانه دارد.
لطفا این فکر را در سر نداشته باشید که می توانید یک میکسر با ظرفیت مخلوط کمتر بخرید ولی آن را کامل پر کنید! دستگاه شما باید تا میزان صحیحی پر شود و از آن استفاده شود! اگر می خواهید، میکسری داشته باشید که میزان خاصی از ظرفیت را متحمل شود، پس اصلا میکسری با ظرفیت کمتر را خریداری نکنید چرا که هزینه های تعمیر و نگهداری آن سر به فلک خواهد کشید.
معمولا هدف این است که میزان ضایعات خوراک را به حداقل رساند. سیستم تغذیه ای که معمولا برای دام ها در نظر گرفته می شود، بصورت گروهی مد نظر گرفته می شود. شما باید گاوهای خود را بر اساس معیارهای زیر دسته بندی کنید:

مرحله شیردهی (گروه گاوهای تازه زا)

سن (گروه تلیسه های شکم اول)

میزان تولید شیر

وضعیت بدنی (گروه پر تولید یا کم تولید)

وضعیت تولید مثل (آبستن یا دوره باز)

با دسته بندی گاوها بر اساس این معیارها، می توانید  آن ها را بهتر از قبل مدیریت و کنترل کنید و فضای استراحت و خواب کافی به آن ها اختصاص دهید. همچنین طبق گزارش ها و تحقیق های بدست آمده با این روش دسته بندی می توان زمان شیردوشی هرگاو را به کمتر از دو ساعت، کاهش داد .
اندازه و ظرفیت مخلوط کن  باید متناسب با اندازه بزرگترین گاوهای شما باشد تا برای آن ها مشکلی بوجود نیاید، همچنین این دستگاه  باید قادر باشد که مقادیر کمتری خوراک برای گاو را مورد استفاده قرار دهد.
یکی دیگر از نکاتی که می تواند در انتخاب ظرفیت فیدر میکسر به شما کمک کند، این است که امکان افزایش تعداد دام را در طول سال های آینده در نظر داشته باشید! تعداد دام های گله با میزان ظرفیت فیدر میکسر یک رابطه مستقیم دارد.
اگر از فیدر میکسرهای متحرک استفاده می کنید، باید بدانید که هر چه میزان ظرفیت این نوع دستگاه بالاتر برود، باید ظرفیت تراکتور  که می خواهید با آن دستگاه را جا به جا کنید هم تغییر می کند. دستگاه فیدر میکسر متحرک برای جایجایی به یک تراکتور بصورت دائمی احتیاج خواهد داشت

فیدر میکسری که قصد خریداری آن را دارید، چه نوع سیستم توزین و آهنربایی باید داشته باشد؟
وجود سیستم توزین و آهنربا برای هر نوع فیدر میکسری که قصد خرید آن را داشته باشید، اجتناب ناپذیر است! اگر در این زمینه اطلاعاتی نداشته باشید، احتمالا می پرسید که آهنربا دقیقا چه کاربردی در دستگاه مخلوط کن دارد؟ آهنربا یک امکان ضروری برای تمامی دستگاه های فیدر میکسر است و کاربرد آن در جمع آوری فلزات، میخ، سیم و … است تا در غذای حیوان وجود نداشته باشد. مصرف اشیای فلزی و تیزی می تواند ضرر زیادی برای دام داشته باشد.
برای این که تمامی اندازه گیری های وزن جیره به درستی انجام شود از سیستم توزین کمک گرفته می شود. برخی از دستگاه های مخلوط کن دارای سیستم توزین هوشمند هستند که بر اساس آمار و اطلاعاتی که شما به آن ها می دهید، کار را بصورت اتوماتیک انجام می دهند.!
تراکم ماده غذایی و نوع آن در هر جیره  باید رعایت شود. رعایت شدن این امر باعث می شود که دام سالم و شاداب تر شود. سنجش میزان تراکم و پخش آن بوسیله سیستم توزین انجام می گیرد. برای توزین می توان از ابزار مختلفی استفاده کرد از جمله معروف ترین آن ها عبارت اند از:

سیستم توزین الکتریکی

سیستم توزین مکانیکی

اکثر میکسرهایی که در حال حاضر تولید و به بازار عرضه می شوند، دارای میکسر توزین الکتریکی هستند..

نگهدای و تعمیر فیدر میکسر :
بعد از خرید دستگاه فیدر میکسر، باید این مسئله را در نظر بگیرید که نگهداری و تعمیر آن به چه شکلی است؟ سرویس دوره ای آن هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟ با چه کسانی برای نگهداری و تعمیر دستگاه می توان مشورت کرد؟ معمولا افراد زیادی هستند که در مورد نگهداری و تعمیر دستگاه خود سوال دارند.
اگر صاحب یک دامداری هستید که برای مخلوط کردن جیره ی دام خود از یک فیدر میکسر استفاده می کنید، باید بدانید که نحوه صحیح نگهداری از این دستگاه اهمیت بسیار بالایی دارد که باید توجه کافی به آن داشته باشید. متاسفانه عملکرد ناصحیح و نادرست یک دستگاه میکسر، عملکرد مستقیمی بر روی دام و کیفیت تولیدات آن دارد. شما باید برای نگهداری میکسر از یک برنامه ی منظم پیروی کنید.
برنامه ی نگهداری میکسر باید بصورت صحیح و منظم باشد. بصورتی که پیوسته باید قطعات خراب را تعویض کرد و تیغ های میکسر را تیز کرد. باید بصورت منظم و پیوسته، گریس خور، سطح روغن، دقت سیستم توزین و مواردی از این دست را چک کرد تا از درست بودن آن ها مطمئن شد.
در بعضی مواقع که در نگهداری فیدر میکسر، سهل انگاری می شود، ما شاهد نامنظم شدن اندازه ی علوفه و قطعات برش آن ها خواهیم شد که باعث می شود، دستگاه خراب شود و هزینه های زیادی بر دوش صاحب دامداری بگذارد. بنابراین سرویس منظم کار بصرفه  و عاقلانه تری است که می توانید، در این زمینه انجام دهید.
شما می توانید یک برنامه داشته باشید که طبق آن میکسر خود را تمیز کنید!  اگر دستگاه شما به اندازه کافی تمیز نباشد، احتمالا در عملکرد خود دچار مشکل می شود و باید برای حل مشکل آن هزینه های سنگینی از جمله تعویض قطعات را بپردازید. پس حتما در دستور کار هفتگی خود، تمیز کردن میکسر را قرار دهید.

آیا از خرید فیدر میکسر، می توانید سود و بهره وری زیادی داشته باشید؟
سوالی که همیشه پرسیده می شود، این است که آیا خرید یک دستگاه میکسر می تواند با توجه به هزینه آن سودآوری لازم را داشته باشد؟ اگر قصد خرید یک دستگاه مخلوط کن را دارید، بهتر است که چند لحظه ای دست نگهدارید و از زوایای مختلف این تصمیم خود را بسنجید که ممکن است، چه اثراتی را بر روی روند کار شما بگذارد! تاثیر هزینه های نگهدرای، خرید و تعمیر این دستگاه تا چه حد برای کسب و کار مفید است؟
اگر تصمیم گرفته اید که میزان سودآوری دستگاه فیدر میکسر را بررسی کنید، ما به شما روش این کار را می گوییم. برای این کار لازم است که تنها تعداد گاوهایی که دارید را محاسبه کنید. البته بهتر است، قبل از این کار هزینه تعمیر، خرید و نگهداری این دستگاه را بدون احتساب هیچ سود آوری بصورت دقیق و با جزئیات محساسبه کنید. این محاسبه به شما در شناخت دقیق تر ماجرا کمک خواهد کرد. برای مثال :
اگر میانگین تولید سالانه شیر توسط دامداری شما، 9 تن باشد با  خرید یک دستگاه میکسر، میزان تولید شما بصورت سالانه 5 درصد رشد خواهد داشت. یعنی شما اگر یک دستگاه میکسر داشته باشید، می توانید سالانه حدود 9500 کیلوگرم شیر تولید کنید. همچنین هزینه های ناشی از مخلوط کردن یکسان و متعادل جیره تا 20 درصد در هر تن کاهش پیدا می کند! پس حتما متوجه شده اید که تا چه میزان خرید یک فیدر میکسر می تواند برای دامداری و صنعت شما سودآور باشد.

چرا باید از غذاهای مخلوط برای دام استفاده کرد؟
برخی از دامداران جوان که تجربه زیادی در زمینه دامداری ندارند، این سوال برای آن ها پیش می آید که اصلا چرا باید یک فیدر میکسر خرید تا غذای دام را مخلوط کرد؟ غذای مخلوط شده و میکس شده چه فواید و مزایایی دارد؟ اگر شما هم جواب این سوال ها را نمی دانید، بهتر است که در ادامه مزایای غذای مخلوط برای دام را مطالعه کنید.

دریافت همه چیز در یکجا :
دام برای تولید محصولات باکیفیت و شیردهی نیاز به رژیم غذایی خاصی دارد. این روزها با صنعتی شدن همه چیز، می توانیم غذای دام را بصورت کامل به او بدهیم تا محصولات باکیفیت دامی داشته باشیم. دستگاه فیدر میکسر با مخلوط کردن انواع علوفه، دانه ها، مواد معدنی، پروتئین ها، ویتامین ها و … یک غذای کامل با انواع مکمل های غذایی مورد نیاز را به حیوان می دهد تا رشد آن به سرعت اتفاق بیفتد

جیره متوازن و کنترل شده :
خطاهای انسانی همیشه وجود دارند! اگر کار تقسیم بندی غذاهای دام را به یک انسان بسپارید، احتمالا متوجه خواهید شد که در بعضی مواقع غذای یک حیوان، بیشتر از دیگری است. همچنین نمی توان بر نسبت دقیق ترکیب مواد معدنی و مکمل های غذایی کنترل خاصی داشت.
دستگاه فیدر میکسر این تضمین را برای شما انجام می دهد که به هر دام نسبت مساوی از جیره با مقدار کنترل شده ای برسد تا نگرانی  در این زمینه نداشته باشید.

از دست دادن توانایی انتخاب گاوها برای نوع جیره خود :
با استفاده از دستگاه فیدر میکسر، گاوها دیگر نمی توانند، جیره را انتخاب کنند. انتخاب جیره توسط دام می تواند، مشکلات و چالش های متعددی را به همراه داشته باشد.

کاهش هزینه های نیروی انسانی :
هنگامی که شما از یک سیستم اتوماسیون و اتوماتیک استفاده می کنید، دیگر نیازی ندارید که تعداد زیای کارگر استخدام کنید. دستگاه به جای تمامی نیروهای انسانی شما با بهره وری و کارایی بیشتر کار می کند.
به حداکثر رسیدن مصرف خوراکی و افزایش میزان تولید شیر  ، از مهم ترین مزایای استفاده از جیره مخلوط است . در نتیجه میزان درآمد شما افزایش می یابد.

کاهش ضایعات علوفه تا 90 درصد :
ضایعات علوفه همیشه مورد بحث دامدارن هستند و از حجم زیاد آن ناراضی هستند. حجم زیادی از علوفه که به صورت ضایعات دور ریخته می شود را می توان با استفاده از فیدرمیکسر تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

کاهش هزینه های دام پزشکی :
دام پزشکی و هزینه های مربوطه به آن معمولا جزو هزینه های سنگین یک دامپروی هستند. معمولا این هزینه ها به خاطر عدم رعایت تغذیه اصولی و صحیح دام به وجود می آیند. دام هایی که تغذیه ی صحیح داشته باشند، می توانند سالم تر و شاداب تر زندگی کنند. شما با داشتن یک دستگاه فیدر میکسر می توانید هزینه های دام پزشکی را به شدت کاهش دهید.

افزایش چربی شیر :
تغذیه درست و اصولی دام باعث می شود که چربی شیر تولید شده توسط گاو افزایش پیداکند و ارزش آن را بالاتر می برد. تغذیه صحیحی که با استفاده از فیدر میکسر برای حیوانات خود، می توانید در نظر بگیرید باعث می شود که چربی شیر تولید شده بین 2 تا 4 درصد افزایش پیدا کند که مقدار قابل توجهی است.

افزایش تولید شیر تا دو کیلوگرم در هر روز :
هر گاوی که تغذیه اش بهتر باشد و از تمامی مکمل های مورد نیاز خود مصرف کند، می تواند شیر تولید شده بیشتری را در اختیار صاحب خود قرار بدهد. شما با مخلوط کردن انواع جیره غذایی، می توانید به دام کمک کنید تا دو کیلوگرم بیشتر در هر روز به شما شیر بدهد که مقدار بسیار قابل توجهی است.!

This post is also available in: English

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه دامپروری کارن می باشد . (گروه طراحی ایده پردازان نوین البرز )